MatVärdens styrelse

Karin Ånöstam
Ordförande
Vd/Rektor för Naturlära i Hälsingland AB
karin.anostam@telia.com
070-379 93 46

Hans Jonsson
Styrelseledamot, potatisbonde
hans.jonsson@lrfkonsult.se
070-345 72 66

Hélène Westelius
Styrelseledamot, sommelier och matskribent
info@helenesvinomat.se
073-744 09 20

Annica Tengvall
Styrelseledamot, sommelier
Lärare på Restaurang- och livsmedelsprogrammet i Bollnäs
annica.tengvall@hufb.se
070-577 14 41

Lisa Bergman
Styrelseledamot, bär-/syltförädlare, Hälsingesylt
lisa@halsingesylt.se
0652-210 21

Stefan Larsson
Styrelseledamot, kock på Verovin Vinbar
knutte.larsson@gmail.com
073-724 41 32

Anders Malmberg
Styrelseledamot, Organic Smash
anders@organicsmash.com
070-667 78 05

Anette Jonsäll
Styrelseledamot, forskare Region Gävleborg
anette.jonsall@regiongavleborg.se 
073-544 01 17

Stefan Lundgren
Styrelseledamot, vildmarkskock och måltidskreatör
stef.lundgren@telia.com
070-696 32 62

Valberedning

Veikko Holmberg
veikko.holmberg@lernia.se
072-329 50 00

Lars Ove Flodberg
info@trollharensfisk.se 
070-561 62 12

Lilian Axelsson
lilian.axelsson@telia.com 
070-399 59 96